Икра от тиквички „Смачно!“ 450 гр – различни видове.
Икра от тиквички е един от основните видове зеленчукова икра. В кулинарията, думата „икра“ обозначава наименованието на различни студени блюда или предястия, които се приготвят от рибен хайвер или приличат на него по консистенция. Икрата от тиквички е една от по-леките и несъмнено вкусни разновидности на зеленчуковият „хайвер“.
Ползите от тази зеленчукова икра са отдавна известни на диетолозите. Това е един нискокалоричен продукт, който много добре се усвоява от организма. В тиквичките, които са основната му съставка, се съдържат изключително голям брой полезни вещества и микроелементи. Това са желязо, фосфор, мед, натрий. Съдържат също така множество органични киселини, както и достатъчни количества от витамините В и С.
Консумацията на икра от тиквички стимулира нормализирането на обмяната на веществата в организма, способства за изчистването на органите на стомашно-чревният тракт. Спомага за понижаване нивата на лошият холестерол, укрепва имунитета и повишава жизненият тонус. Спомага за пречистването на кръвта и подобрява сърдечният тонус. Подобрява се също така еластичността на тъканите, както и укрепването на ставите. И всичко това е заради полезният състав на тиквичките. Това е вкусно лекарство в бурканче.
Благодарение на съдържанието на калий, този продукт е изключително полезен за хора, страдащи от отоци, проблеми с жлъчката. Полезен е, разбира се, и за всички, които искат да разнообразят храненето си. Витаминът С в състава на икра от тиквички е изключително ценен. Той стимулира работата на дванадесетопръстника, подобрява храносмилателните процеси, полезен е при хипертония, малокръвие (анемия). Спомага при борбата с излишните килограми, както и се бори със сърдечно-съдовите заболявания. Има противовъзпалителни свойства, поради което тиквичките са изключително полезни при състояния на астма, артроза и артрит. Именно при тези заболявания възпалението играе огромна роля.
В тиквичките се съдържат пектинови вещества, чиито количества неколкократно превишават количествата в други зеленчуци като зеле и моркови. Те спомагат за нормализирането на микрофлората. А морковите и доматите в състава съдържат бета-каротин и ликопен.
Произход: „Смачно!“ – Беларус