Хума козметична – различни видове.
Хумата е един уникален продукт, който притежава изключителни лечебни свойства. Те се дължат на нейната минерална структура и наличието на микроелементи в състава и. Има противовъзпалително, изчистващо и антисептично действие, успокоява кожата и я прави по-сияйна и здрава. Има тонизиращо и подхранващо действие и върху косата, като спомага да се предотврати появата на пърхот и препятства косопада. Единствено се препоръчва да се внимава с маски с хума при боядисана коса, тъй като цветът може да се отмие по-бързо.
Различните цветове на хумата се дължат на различните местонахождения на добиване, както и обособява различията в състава. Всички хуми имат сходно действие, но се различават по микроелементите, които се съдържат в тях. От там идват и разликите и определят силните им страни при проложението им като определена грижа и търсен резултат. Важно условие е при използването на хума тя да не се поставя или разбърква с метална посуда.
Зелена хума
Този вид хума съдържа доста от елементите в Менделеевата таблица. Поради тази причина този вид хума е и един от най-често използваните и се твърди, че има най-много лечебни свойства. Цветът и се дължи на железният оксид в състава и. Зелената хума може да се прилага при маски за мазна кожа и коса, тъй като спомага за регулиране на мастната секреция на жлезите и нежно ексфолира. Има освежаващ и стягащ ефект върху кожата. Извежда токсините и патогенните микроби от тялото.
Бяла хума
Тя е най-фината хума/глина и още от древността е позната като разкрасително средство. Богата е на цинк и магнезий и е подходяща за всякакъв тип кожа. Помага при косопад, прави косата гъста и здрава и нежно ексфолира скалпа. Придава обем дори и на тънка коса и е идеална при чувствителен скалп. Освежава кожата и я насища с кислород, както и има стягащ ефект. Чудесен дезинфектант е и поради това влиза в състава на някои бебешки пудри против подсичане, както е и чудесен антисептик. Има страхотен ефект при чупливи и белещи се нокти.
Жълта хума
Богата на калий и желязо, има детоксикиращ ефект. Насища кожата с кислород и я прави сияйна. Това я прави идеална за суха кожа, както и при цъфтящи краища на косата. Подходяща е за маска при чупливи коси и е чудесен ексфолиант. Може да се използва и при сух и чувствителен епидермис, тъй като избистря тена на лицето и тонизира. При светлите коси жълтата хума може да придаде лек нюанс и да подсили цвета.
Синя хума
Синята хума спомага за подобряване на кръвообръщенеито и има дезинфекциращо и противовъзпалително действие. Подходяща е при пърхот. Може да се използва за всякакъв тип кожа и коса.
Начин на употреба
Има някои основни правила, които е желателно да се спазват при използването на хума.
- За да запазите нейните непроменени, НЕ използвайте метални прибори и съдове. Подходящи са съдовете от дърво, пластмаса, стъкло или порцелан.
- Желателно е маските винаги да се приготвят непосредствено преди употреба.
- Избягвайте зоната около очите при нанасяне на лицето.
- Не оставяйте сместа да изсъхне върху косата, лицето или кожата. Това може да я дехидратира, а и освен това хумата действа в мокро състояние.
- Водата, която добавяте в маските, не трябва да е гореща или студена.
Маска за укрепване на косата
Предварително измитата коса се попива с кърпа. Половината от съдържанието на опаковката се залива с хладка вода до образуване на течна каша. Сместа се нанася в корените на косата и след това се разнася по цялата дължина. Косата се завива с найлонова шапка. След 20-30 мин. се изплаква обилно с вода и се нанася балсам.
Маска за лице
Хумата се залива с хладка вода до получаване на гъста каша. В зависимост от типа на кожата може да се добави яйчен белтък, жълтък, мед, зехтин или лимон. Сместа се нанася на лицето на гладък плътен слой. След 10-15 мин. се измива с топла вода и се нанася овлажняващ крем.
Вана с хума
Хумата се разтваря във ваната с вода. След ваната тялото се изплаква с вода.
Хумата се използва само за външна употреба! Да се избягва контакт с очите! В случай на попадане в очите, да се измият обилно с вода.
Произход: ЕТ „Геонед“, България