Сезонен косопад – що е то?
Обилният косопад се е превърнал в огромен проблем сред много мъже и жени. Той може да се причини от редица причини от неправилно хранене до постоянен стрес. Но сред всичко това особено място заема сезонният косопад, който много често е провокиран от цял компекс негативни фактори, които смяната на сезоните води след себе си. Как да проверим дали сме станали жертва на този сезонен косопад? Много просто.
Прекарайте пръстите си през косата си и леко дръпнете – ако в ръката ви са останали повече от 5-6 косъма, то може би е време да се замислите повече за косата си и да си изясните причините за случващото се.
Причините могат да бъдат различни, в зависимост от това през кой сезон сте се натъкнали на проблема.
Пролет
Пролетният косопад често е свързан с това, че през първите по-топли дни преставаме да носим шапка. Трябва да не забравяме обаче, че температурите около 0 градуса могат да бъдат изключително пагубни за косата – при такава температура луковичките на косата могат да започнат умират дори още в първите минути, в които излезем навън. Освен това всички, които през зимата просто са криели корените си под шапката започват активно да боядисват косите си, да ги сушат, къдрят или изправят. Прекаляването с подобни процедури несъмнено води до влошаване състоянието на косата.
Друга причина може да е това, че понякога пролетта се възприема като сезонът на диетите – дамите започват да се приготвят за летния сезон, започват да се спазват най-различни диети и приемите на храна се намаляват. И в тези случаи много рядко се замислят дали в храната им присъстват достатъчно минерали, витамини и микроелементи. Именно гладуването или монодиетите, при които приемът на храни е силно ограничен, могат да предизвикат косопад. Здрависловото и пълноценно хранене е залог за здраве и красота на тялото, косата, ноктите и кожата.
Лято
Сякаш лятото е идеалният момент да поободрим изморения си организъм и да го подредим. Изобилието от плодове и зеленчуци разбира се оказва благотворен ефект върху косата. Но не трябва да забравяме и доста аргесивните летни фактори – както и през зимата е задължително да носим шапка. Слънчевите лъчи са несъмнено полезни и важни в малки дози – под действието им кожата произвежда витамин Д, който е ключов за оравилното функциоиране на организма. Но голямото количество ултравиолетови лъчи вреди на косата и е необходимо да я предпазим, покривайки я с шапки. Те защитават косата от вредното влияние на лъчите и помагат да предпазим косата си от пресушаване и накъсване.
Ако имате късмет и се отдадете на почивка на брега на морето или океана трябва да знаете – солената вода не е най-доброто, което можете да предложите на косата си. Морската вода активно си взаимодейства с кожата и дълбоко прониква в дермата, предизвиквайки сухота. Задължително си вземайте душ след като сте се къпали в солената вода, за да я предпазите от това да загуби жизнеността и блязъка си и да стане прекалено суха.
Есен
Учените са доказали, че през есента при жените рязко се снижават нивата на естроген. В този период косата престава да расте и става изключително чувствителна към всички фактори от околната среда. Проявява се сезонен косопад. Този процес е заложен от природата и поради това есенният косопад не може да бъде изцяло победен, но може да бъде минимизиран. Веднага след като забележите, че косата ви започва да пада – вземайте мерки. Различните маски, както и подходящ масаж на кожата на главата – това ще ви помогне да укрепите корените и да се подбри кръвообращението на кожата на главата.
Препоръчително е да се избягва боядисване на косата, както и химическо къдрене. Пазете косата си от студа. Есенният косопад е свързан с хормоните, продължава около месец и приключва сам по себе си.
Зима
Зимата традиционно се асоциира със сън за природата. Всички процеси в организма се забавят и постепенно се изразходват запасите от енергия и хранителни вещества, които са се натрупали. През зимата често боледуваме и това оказва влияние на имунитета ни, а той от своя страна може да предизвика косопад. Желязото в състава на различните продукти или пък като отделен препарат може да ви помогне да съхраните гъстата си и бляскава коса. Включете в ежедневното си меню продукти, богати на желязо. Това ще ви помогне да запазите еластичността на косата си и да укрепите и заздравите нейните корени.
Косата трябва да се пази от студения въздух. Хубаво е обаче да предпочетем шапки от натурални материи (вълна, памук), а не синтетични. Вторите по-скоро биха могли да навредят на косата повече, отколкото да я предпазят. Продължителното въздействие на студа върху кожата на главата предизвиква свиване на кръвоносните съдове, което нарушава притока на кислород до косата. Следствие на това косата започва да губи блясъка си, да се накъсва и да пада.
Спазайки тези основни правила, можем да помогнем на косата си да преживее по-леко всички сезони и да остава красива и здрава през цялата година. Можем, разбира се, да я подхраним с различни видове маски, козметични продукти. Това ще я укрепи допълнително и тя ще ви бъде много благодарна!.